Sürgülü Dolap Modelleri

admin 24 Ekim 2013 4

Dolaplar hayatımızı kolaylaştıran, kullanım amacına göre bir düzen oluşturan kullanışlı ve pratik mekanizmalardır. Yıllar önce kapaklı dolaplar kullanılıyordu. Kapaklı dolaplarda her bölme için ayrı bir kapak bulunur ve istediğiniz bölümden bir ürün almak istediğinizde o kapağı açarsınız. Kapaklı dolap kullanmak bazı sıkıntılara neden olabilmektedir. Hem kapağın açılması için mesafe gerektiğinden daha geniş bir yer kaplar hem de kapağı açıp kapatırken farkında olmadan kullanıcısının eline koluna çarpabilmektedir. Son zamanlarda moda olan sürgülü dolap modelleri bu açıdan bakıldığında çok daha kullanışlıdır. Bir kere kapağın herhangi bir yerinize çarpa ihtimali yoktur. Ayrıca sürgülü olan dolap kapağı sağa ya da sola ittirmeniz sonucu açılacağı için, kapağı dışa açılan dolaplar kadar yer kaplamaz. Alandan kazanmış olursunuz. Kapakların kişiye zarar vermemesi, herhangi bir yerini sıkıştırmaması için yavaşlatıcı koyulmuştur. Yavaşlatıcı sayesinde dolap kapağı kapatılırken kendiliğinden yavaşlar, küçük bir hızla kendiliğinden kapanır. Kişiye zarar vermesi pek mümkün değildir.

Kullanımı rahat olan sürgülü dolap modelleri bir zamanlar lüks olarak görüldüğü için çok tercih edilmiyordu. Fakat zamanla yaygınlaştı ve şimdilerde hemen hemen herkesin tercihi sürgülü dolap modelleri üzerinedir. Bu dolaplar ahşap malzeme kullanılarak oluşturulur. Yeri değiştirilmek istenildiğinde sökülüp yeniden kurulabilme özelliğine sahiptir. Sökülüp yeniden monte edilmesi zor olmadığı gibi dolaba da zarar vermez. Fakat kullanılan malzemeler araştırılıp alınmalıdır. Kalitesiz malzeme kullanıldığı takdirde dolap kısa sürede kullanılmaz hale gelebilir. Birinci sınıf malzemelerin kullanıldığı dolaplar daha uzun ömürlü olurlar. Dolabı alırken bağlantı noktalarında kullanılan malzeme ve ahşabın kalitesi hakkında araştırma yapmak faydalı olacaktır.

Sürgülü dolaplar genel olarak her zeminde rahatlıkla kullanılabilirler. Bozuk veya düz olmayan zeminlerde kapakların açılıp kapanmasında bir sorun yaşamazsınız. Dolap modelleri sınırsız seçim hakkı sunuyor. Çok sayıda farklı modellerinin bulunması nedeniyle herkes kendi zevkine uygun bir dolap sahibi olabilir. Farklı dolap modelleri çok sayıda renk seçeneği de sunmaktadır.

4 Yorum »

 1. ayşen 25 Ekim 2013 at 11:22 - Yanıtla

  sürgülü dolap modelleri bence çok hoş ve şık duruyor.

 2. sura 28 Ekim 2013 at 11:23 - Yanıtla

  sürgülü dolap modelini kızım odasında kullanıyor çok memnun.

 3. özge 29 Ekim 2013 at 11:54 - Yanıtla

  sürgülü dolap modelleri yatak odası takımlarındaki tek tip gardrop modellerini dışına çıkıyor ve özellik olarak da bence daha kullanışlı ve yatak odası takımları içerinde en şık duran gardrop modeli.

 4. aslı 30 Ekim 2013 at 11:51 - Yanıtla

  sürgülü dolap modelini benim ablam kullanıyor çok kullanışlı olduğunu söylüyor. benim zaten model olarak çok hoşuma gidiyor bu tarz gardrop modelleri.

Konu Hakkında Yorumlar »