İhracat Dengeleri Değişiyor

admin 16 Aralık 2013 2

Mobilya Sektörü

Türkiye’de olduğu gibi dünyada da hızla gelişen ve büyük kâr oranları sağlayan sektörlerin başlıcaları arasında mobilya sektörü de geliyor. Hızlı nüfus artışıyla doğru orantılı şekilde ilerleyen konut yapımları bu sektöre daha da fazla canlılık kazandırdı. Özellikle nüfusu yoğun bölgelerde kurulan üretim tesislerinde büyük çaplı üretimler gerçekleştiriliyor ve üretilen ürünler iç pazara ve dış pazara sunuluyor. İç pazardaki en etkin şehirler İstanbul, Kocaeli, İzmir, Antep gibi gelişmiş ve nüfusu yoğun kesimlerdir. Bu kesimlerdeki talep girişimcileri buralara yönlendirir ve büyük fabrikaların açılmasına ön ayak olur.

Mobilya İhracatında Hızlı Artış

Son yıllarda gözlenen mobilya ihracatında hızlı artış girişimciler ve sektör liderleri açısından beklendik bir sonuç fakat son yıllarda yaşanan krizler, Türkiye’yi de etkileyen ekonomik dalgalanmalar gözönüne alındığında %12’lik bir büyüme herhangi bir sektör için çok iyi bir sonuç anlamına gelmektedir. Bu sektörün bu seviyeye gelmesinde şüphesiz yurtiçi pazardaki talep fazlalığı ve üretici firmaların hem bu talebi göz önünde bulundurarak hem de yurtdışındaki ihtiyaç ortamını iyi analiz ederek üretime geçmeleri en büyük etkendir. Yurtiçi pazarı değerlendirmeden yurtdışı pazarına açılmak isteyen firmalar uzun vadeli bir satış planlaması yapamamakta ve yatırdığı sermayeyi bile zor kurtararak iç pazara tekrar yönelmektedir.

mobilya-ihracatı

mobilya-ihracat-rakamları

mobilya-imalatı

mobilya-sektörü

lüks-mobilya-mağazaları

lüks-mobilya-firmaları

Mobilya İhracat Rakamları

Belli başlı nedenlere dayanan mobilya ihracatında hızlı artış bu sektöre yeni yönelimleri de ortaya çıkardı. Kâr elde etmek isteyen ve sermayesiyle bekleyen kişiler küçük çaplı da olsa bu sektöre girmeye karar verdi ve bu sayede de hem sektördeki rekabet ortamı güçlendi hem de artan rekabetten dolayı alıcılara daha ucuz maliyetler oluşmaya başladı. Önümüzdeki yıllarda da mobilya ihracatında hızlı artış beklenebilir. Bunun nedeni de sektörün taze firmalarla canlanması ve yatırılan sermayenin artmasıdır. Yapılan yatırımlar özellikle belli gölgelerde yoğunlaşırsa da işletmeler açısından olumlu sonuçlar alınabilecektir. Bu da sonuç olarak iç ve dış ticarete fayda sağlayacak ve ülke gelirlerine ek yapacaktır.

2 Yorum »

  1. senem 22 Aralık 2013 at 18:38 - Yanıtla

    mobilya sektöründe ülkemizin büyük gelişme gösterdiği çok açık. yurtdışına mobilya satan mağazalar var. mobilya sektöründe çok başarılı olduğumuzu düşünüyorum.

  2. gülhan 29 Aralık 2013 at 01:48 - Yanıtla

    istanbul ankara bursa gibi şehirlerimizin mobilya anlamında çok gelişmiş olduğunu düşünüyorum. hem çeşit hem de fiyat olarak herkese yönelik mobilya üretilmesi çok önemli.

Konu Hakkında Yorumlar »