Dekorasyon Hataları

admin 14 Kasım 2013 4

Evlerin iç dekorasyonunu düzenlemek her ne kadar basit ve sıradan bir iş olarak gözükse de, bu durum pek çok hatayı ve eksikliği de beraberinde getirebilmektedir. Dekorasyon işi ile haşır neşir olmayan kişiler, kullanılacak mobilyalardan odanın duvar boyasına kadar sayısız değişkenin sahip olabileceği değerler hakkında sınırlı bilgiye sahip olduklarından, arzu ettikleri mükemmel sonuca kendi başlarına ulaşmaları da bir hayli zor ve hatta imkânsız olacaktır. Bu konuda hatasız ve profesyonel bir işlemin uygulanması ancak uzmanların yardımı ile gerçekleşebileceğinden, ev dekorasyonları mutlak suretle bu konuda çalışmalarını sürdüren kişilerin tavsiye ve önerileri ışığında yapılmalıdır.

dekorasyon-hataları

En fazla yapılan dekorasyon hatalarının başında şüphesiz renk uyumsuzlukları gelmektedir. Herhangi bir evin içini restore ederken veya yeni bir eve taşınırken en kaliteli ve uzun ömürlü mobilyaları seçen insanlar, konu duvarların boyalarına geldiğinde genellikle yanlış kararlar vermektedirler. Sahip olunan mobilyaların renklerine yakın boyalar kullanıldığında genellikle çok parlak veya mat bir görüntü elde edilmekte ve bu durumun telafisi için maddiyat ve zaman harcanmaktadır. Uzman dekoratörlerin yardımı ile gerçekleşecek çalışmalarda asla bu şekilde olumsuzluklar ile karşılaşılmayacaktır.

dekorasyon-püf-noktaları

Sıklıkla görülen hatalardan bir diğeri de odalarda kullanılan mobilyaların birbirinden çok ayrı tarzlarda seçilmesidir. Her ne kadar yatak odaları, salon ve oturma odalarının tasarımları arasında mutlak bir farklılık olacaksa da, genel olarak bakıldığında bir uyumun mevcut olması gerekmektedir. Modern, klasik, retro ve benzer tarzlarda döşenecek odaların, en büyük mobilyasından en ufak aksesuarına kadar görsel bütünlüğünü koruması ve bu sayede içindeki kişilerin yaşam standardını arttırması gerekmektedir.

en-sık-yapılan-dekorasyon-hataları

evlerde-iç-dekorasyon

Evlerde dekorasyon işlemlerini amatör olarak gerçekleştirmek isteyen kişiler bir uzmana danışmak istemedikleri durumda yazılı veya görsel kaynaklardan konu hakkında basit bilgileri edinebilmektedirler. Bu kaynaklardan kazanılan ufak tecrübeler neticesinde verilmesi gereken kararlara daha kolay ve hızlı biçimde ulaşılarak uzun vadede yaşanabilecek problemler engellenebilmektedir.

4 Yorum »

 1. ezgi a. 17 Kasım 2013 at 13:27 - Yanıtla

  bence bir ev dekorasyonunda en önemli şey renklerin uyumu. geniş odalar sırf dekorasyon hataları yüzünden çok iç sıkıcı ve dar görünebiliyor.

 2. Sude 24 Kasım 2013 at 21:36 - Yanıtla

  dekorasyon hatalarının başında renk uyumu geliyor. onun dışında bir de mobilyaya uygun aksesuar seçimi bazen doğru yapılmıyor.

 3. ayten 1 Aralık 2013 at 23:43 - Yanıtla

  ev dekorasyonu yaparken aslında birçok hata yapıyoruz ama ev dekore etmeden önce ufak çaplı bir araştırmayla eksiksiz bir dekorasyon yapmak mümkün.

 4. pelin 8 Aralık 2013 at 17:14 - Yanıtla

  en sık yapılan dekorasyon hatalarından biri ev dekorasyonu yaparken evin ölçülerine göre mobilya almamak. ondan sonra da mobilya ve aksesuarlar arasındaki renk uyumunu yakalayamamak. perde ve halı modelleri avizeler her ne kadar önemsiz görünse de çok titiz seçim yapılmalı bence.

Konu Hakkında Yorumlar »