BEBEK MOBİLYALARI

admin 8 Ekim 2013 13

Anne ve baba adaylarına 9 ay çok uzun bir süre gibi gelse de, bu süre göz açıp kapayıncaya kadar geçecek bir süredir. Bebeğiniz için hazırlıklara bir an evvel başlamak son aylarda iş yükünüzün hafiflemesine yardımcı olacaktır. Hazırlıkların büyük ve en uzun vakit alan kısmını bebek mobilyaları almaktadır. Bebekleri için mobilya seçmek isteyen anne ve baba adayları bu karar verme süreci içinde oldukça zorlanmaktadırlar. Bebek odası, daha önce çocuğu olan ya da ilk defa çocuk sahibi olacak anne ve babalar için en önemli ve en fazla dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Hem görsellik açısından hem de bebeklerin güvenliği için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

Bebek mobilyaları seçerken renk uyumu ve dekorasyon konusu da önemlidir fakat bunlardan çok daha ön planda tutulması gereken konu güvenliktir. Örneğin, bebeğin karyolası hava akımına uzak bir yere konumlandırılmalıdır. Karyolayı pencere altına da koymamak gerekir ve karyolanın ayakları tekerlekli ise mutlaka tekerleri kilitli tutmak gerekir. Güneş gören ve iyi havalan odaları bebek odası yapmak bebeğin sağlığı açısından önem taşımaktadır. Bebek mobilyaları içinden karyola seçimi yaparken kenarlarında yeterli yüksekleri olan modelleri seçmek çok daha yararlı olacaktır. Ayrıca bebek mobilyaları seçerken su bazlı boyalar ile boyanmış mobilyaları seçmelisiniz. Diş çıkarma döneminde çocuklarda ısırma güdüsü arttığı için, su bazlı boyaları seçmek gerekmektedir.

Bebek mobilyaları seçiminde uzun vadeli kullanıma sahip modelleri seçmek maddi açıdan daha avantajlıdır. Büyüyen yataklar ilerisi için kullanılacak bir modeldir. Çoğunuz büyüyene kadar ayakucunu dolap olarak kullanabilme imkanınız olması da önemli bir detaydır. Bebek mobilyaları ile birlikte alınan yatak ve yatak örtülerini de pamuklu kumaşlardan tercih etmek gerekmektedir. Sentetik kumaşlardan oluşan tekstil ürünleri terlemelere ve hastalıklara sebep olacağı için tercih edilmemelidir. Bebek mobilyaları içinde aydınlatma seçimi de oldukça önemlidir. Aydınlatma seçerken ısı vermeyen aydınlatmalar seçilmelidir.

13 Yorum »

 1. Arda Aydın 9 Ekim 2013 at 11:26 - Yanıtla

  Bebek mobilyaları seçiminde biraz dikkatli olmak gerek galiba. Seçim yapmadan önce hem internetten hem de mağazalardan araştırma yapmak lazım. Sonuçta bir bebeğin bebek odasından isteyeceği tek şey huzurlu ve sağlıklı bir uyku olacaktır.

 2. Dila 10 Ekim 2013 at 11:52 - Yanıtla

  bebek odası dekorasyonu da artık önemli hale gelmeye başladı. Bebek mobilyalarında her bütçeye uygun çeşidi bulmak mümkün ama fiyattan çok sağlıklı olup olmaması konusuna dikkat etmek gerek.

 3. Erser Koç 12 Ekim 2013 at 19:50 - Yanıtla

  Bebek odası takımı alırken cilasına ve kullanılan kimyasallara çok dikkat edin. Çocukların sağlığı için çok önemli

 4. Osman Türk 13 Ekim 2013 at 15:32 - Yanıtla

  Bebek odası takımı deyip geçmeyin, bir klasik yemek odası takımı kadar pahalı bebek ve genç odası takımı var.

 5. tuğba sivrikaya 14 Ekim 2013 at 14:29 - Yanıtla

  bebek odası mobilyaları artık ergonomik üretiliyor. ki zaten olması gereken de bu bence.

 6. Müzeyyen Türkmen 15 Ekim 2013 at 21:49 - Yanıtla

  Bebek odaları mobilyalarında uzaktan kumanda ile sallanan beşikler yapıyorlar. Çocuk gece ağladığında uzaktan kumada ile sallıyorsun. Doğru mu yanlış mı tartışılır valla

 7. Gonca 17 Ekim 2013 at 12:18 - Yanıtla

  Bebek odası mobilyalarında sakın internetten satılan hazır malzemeli ürünleri almayın. Onların birçoğunda kansorejen maddeler var.

 8. aydan 21 Ekim 2013 at 11:31 - Yanıtla

  bebek mobilyalarında su bazlı mobilyalar tercih edilmeliymiş. zaten sağlıklı olması ilk tercih olmalı.

 9. yüsra 23 Ekim 2013 at 16:24 - Yanıtla

  bebek mobilyaları alırken su bazlı boya kullanılıp kullanılmadığını sorun. onlar daha sağlıklı oluyormuş.

 10. hüseyin 24 Ekim 2013 at 11:49 - Yanıtla

  bebek mobilyaları güvenli ve sağlıklı olmalı. zaten hepsi birbirine benziyor model olarak 🙂

 11. orhan 25 Ekim 2013 at 11:23 - Yanıtla

  bebek mobilyalarında bence kalite çok önemli o yüzden alırken fiyatına değil kalitesine bakılmalı.

 12. senem 28 Ekim 2013 at 11:24 - Yanıtla

  bebek mobilyaları küçük ama pahalı 🙂

 13. ezgi a. 29 Ekim 2013 at 11:55 - Yanıtla

  bebek mobilyaları minicik çok şirin görünüyor 🙂 kırmızı ve beyaz renk uyumu bebek odası mobilyalarında benim favorim.

Konu Hakkında Yorumlar »